Co jsou černé tečky a co je způsobuje?
Černé tečky jsou typ mírného akné, které má podobu malých černých nebo hnědých teček na kůži . Většina lidí se s černými tečkami někdy v životě setká, zvláště pokud mají mastnou nebo problematickou pleť. Jde o typ akné, kterého se jen těžko zbavuje. Objevuje se na dobře viditelných místech, jako je nos, brada a čelo . V tomto článku si shrneme klíčové informace o tomto kožním problému, včetně toho, co černé tečky způsobuje a jak je vhodně ošetřit a předcházet jim pomocí cílené péče o pleť.
Přehled
Základní fakta o černých tečkách
- Černé tečky jsou běžnou formou akné a odborně se označují jako „otevřené komedony“ (tedy „otevřené póry“).
- Tyto malé, černé nebo hnědé hrbolky na kůži se objevují, když se otevřené póry ucpou přebytečným kožním mazem, bakteriemi a odumřelými kožními buňkami.
- Ačkoli to může vypadat, že se v pórech zachytily nečistoty, černé tečky získávají tmavou barvu díky chemické reakci, ke které dochází, když je obsah pórů vystaven působení kyslíku.
- Nejlepší způsob léčby a prevence černých teček je každodenní péče o pleť, která zahrnuje cílené přípravky vyvinuté dermatology.
Co jsou černé tečky?
Černé tečky spadají do kategorie akné známého jako komedonální akné. Když se póry ucpou kožním mazem, bakteriemi nebo odumřelými kožními buňkami, mohou se zanítit, což vede ke vzniku malých hrbolků na povrchu kůže (tzv. komedonů). Tyto komedony mohou mít dvě podoby: bílé tečky („uzavřené komedony“) nebo černé tečky („otevřené komedony“). V případě bílých teček je pór zcela uzavřen, takže vzniká bílý nebo růžově zbarvený pupínek. Černé tečky vznikají, když se vstup póru rozšíří a je tak vystaven působení okolního prostředí. Tím se do pórů dostává kyslík, který pak vytváří tmavou barvu charakteristickou pro černé tečky.
Co černé tečky způsobuje?
Už jsme se dozvěděli, že černé tečky jsou způsobeny ucpanými póry (komedony), které se zanítily. Ale co vlastně způsobuje samotné zanesení pórů? Pro začátek je možné, že ke vzniku černých teček máte jisté předpoklady, pokud máte mastnou pleť. Tento typ pleti se vyznačuje nadměrnou produkcí kožního mazu, což může vést k častějšímu výskytu černých teček. U dospívajících mohou být černé tečky ovlivněny také hormonálními výkyvy. Černé tečky mohou být rovněž vyvolány jakýmkoli kontaktem vaší pleti s bakteriemi způsobujícími akné (například v důsledku častého dotýkání se obličeje špinavýma rukama).Pokud jde o kosmetiku, ta přímo černé tečky nezpůsobuje, ale komedogenní (póry ucpávající) produkty nebo nesprávné techniky péče o pleť mohou k jejich vzniku přispívat. Někteří lidé se dopouštějí nadměrného mytí mastné pleti ve snaze přebytečnou mastnotu odstranit. Ve skutečnosti tím však můžou způsobit to, že pleť maz produkuje ještě více.
Časté mýty o černých tečkách
Černé tečky jsou poměrně časté, ale to jsou bohužel i mýty a mylné představy o nich. Abychom vám pomohli se těmto četným nástrahám vyhnout, sestavili jsme seznam některých nejčastějších mýtů o akné, konkrétně o černých tečkách.
Mýtus č. 1: Černé tečky způsobují nečistoty
Řada lidí se domnívá, že černé tečky jsou jen nečistoty zachycené v kůži. Navzdory všeobecnému přesvědčení však tyto černé nebo hnědé tečky nejsou známkou zachycené špíny nebo špatné hygieny. Tmavou barvu získávají díky chemické reakci, která se nazývá oxidace, kdy kyslík reaguje s melaninem (kožním pigmentem). Ačkoli tedy správné čištění pleti může ovlivnit její vzhled, nečistota se za hlavní příčinu vzniku černých teček nepovažuje.
Mýtus č. 2: Černé tečky způsobuje strava
Celkový vzhled pleti mohou ovlivnit naše stravovací návyky, a proto je důležité přijímat zdravou a vyváženou stravu. Pokud však jde konkrétně o vztah mezi stravou a akné, stále probíhají diskuse o tom, zda některé potraviny mohou skutečně akné vyvolat. V současné době některé výzkumy naznačují, že může existovat souvislost mezi mléčnými výrobky, syrovátkovými bílkovinami a akné.2 Pokud máte podezření, že něco, co jíte nebo pijete, má negativní vliv na vaši pleť, poraďte se se svým lékařem nebo dermatologem.
Mýtus č. 3: Pokud máte černé tečky, nesmíte používat make-up
Používáte-li make-up, možná si kladete otázku, zda vaše dekorativní kosmetika může být viníkem způsobujícím černé tečky. A jaká je odpověď? Je to možné. Používání nevhodných typů líčidel nebo zanedbání odlíčení na konci dne může ke vzniku nedokonalostí přispět. To však neznamená, že pokud se potýkáte s černými tečkami, nemůžete make-up používat. Pro čisté póry doporučujeme používat nekomedogenní produkty (tj. produkty navržené tak, aby póry neucpávaly) a make-up, jehož složení je vyvinuto cíleně pro pleť se sklonem k akné.
Mýtus č. 4: Černé tečky je potřeba vymáčknout, aby zmizely
Pravděpodobně jste už i vy byli někdy v pokušení černé tečky vymáčknout, abyste se jich rychle zbavili. Možná to dokonce děláte pravidelně. Obecně to však není dobrý nápad, protože škrabání nebo mačkání akné může způsobit řadu kožních problémů. Například může dojít k podráždění nebo poškození pokožky, zejména pokud na ni příliš silně tlačíte. Mohlo by se také stát, že černé tečky zatlačíte hlouběji do pokožky nebo do ní zanesete další maz a bakterie. To může potenciálně vaše černé tečky zhoršit nebo způsobit výskyt vážnějších typů akné. Pokud se potýkáte s hlubokými černými tečkami, můžete zvážit návštěvu dermatologa za účelem jejich profesionální extrakce. Váš dermatolog bude mít k dispozici správné nástroje, techniku a sterilní prostředí pro bezpečné odstranění černých teček a snížení rizika jejich návratu.
Mýtus č. 5: Černé tečky jsou totéž jako zvětšené póry.
Lidé si často pletou černé tečky se zvětšenými póry, ale není to totéž. Každý má póry a někteří lidé je mají přirozeně větší a viditelnější. To nemusí znamenat, že jsou ucpané nebo že máte černé tečky. Na velikost vašich pórů může mít vliv mnoho faktorů, včetně poškození sluncem, genetiky a věku.
Tipy, jak černé tečky léčit a jak jim předcházet
Černé tečky v dospělosti často samy zmizí. Není tomu tak ale vždy. Pokud se vám nedaří černých teček zbavit, pamatujte, že v tom nejste sami. Níže najdete některé z našich nejlepších tipů pro péči o pleť, které vám pomohou černým tečkám předcházet a minimalizovat jejich výskyt.
Vyberte si jemný přípravek na čištění pleti určený na problematickou pleť
Americká dermatologická akademie (AAD) doporučuje čistit problematickou pleť dvakrát denně (ráno a večer) a také po zpocení.3 Pro péči zaměřenou na černé tečky doporučujeme zvolit jemný mycí prostředek na obličej s 2% kyselinou salicylovou, jako je např. Čisticí gel proti nedokonalostem. Kyselina salicylová je beta-hydroxykyselina (BHA) a je oblíbenou složkou produktů zaměřených na boj proti akné, která podporuje přirozený proces exfoliace pokožky. Díky tomu, že je rozpustná v tucích (což znamená, že může proniknout do ucpaných pórů), je považována za účinnou volbu pro redukci černých teček. Nezapomínejte na hydrataci Ať už máte černé tečky, nebo jiný typ akné (jako jsou papuly nebo pustuly), je důležité pravidelně používat hydratační krém. Zvolte si krém s lehkým, nekomedogenním hydratačním složením, který bude vytvořen tak, aby udržoval vaši pleť hydratovanou, aniž by ucpával póry. Doporučujeme vhodnou dvojici ranního a nočního hydratačního krému, jako jsou Hydratační péče o pleť SPF 50 a Hydratační péče o pleť. Tyto hydratační pleťové krémy jsou testovány na přítomnost alergenů a neobsahují oleje ani vonné složky, takže jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně té problematické. Stejně jako všechny ostatní produkty CeraVe obsahují tři základní ceramidy, které uzamykají vlhkost a pomáhají obnovit ochrannou bariéru pokožky.
Vybírejte produkty k léčbě akné s kyselinou salicylovou nebo retinolem
Jak bylo uvedeno výše, užitečnou metodou pro péči o pleť s černými tečkami může být jemný peeling s chemickými exfoliačními prostředky, jako je např. kyselina salicylová. Zkuste do své každodenní péče zařadit celoobličejovou kúru pro léčbu akné s 2% kyselinou salicylovou, jako např. Gel proti nedokonalostem. Tento jemný hydratační gel na akné je určen ke zklidnění nedokonalostí, pomáhá zlepšit vzhled pórů a vyhlazuje pleť. Lze jej aplikovat denně na vyčištěnou a suchou pleť. Dalším možným druhem péče, který můžete zvážit, je lokální aplikace retinolu, např. ve formě Retinolového séra pro obnovu pleti. Toto sérum bez parfemace je navrženo tak, aby pomohlo obnovit strukturu vaší pleti a zlepšit vzhled pórů. Je dostatečně jemné na to, aby se dalo používat denně, pomáhá vylepšit kvalitu pleti, aniž by narušovalo ochrannou bariéru.
Před spaním se vždy odličte
Pokud používáte make-up, nezapomeňte ho před spaním vždy důkladně odstranit. Zbytky make-upu se mohou na pleti usazovat a potenciálně černé tečky zhoršovat. Použití odličovače spolu s běžným čištěním pleti vám pomůže zajistit důkladné vyčištění pleti. Doporučit můžeme dva skvělé produkty Čistící pěnivý krém anebo Hydratační micelární voda.
Nesahejte si na obličej
Z rukou se na pokožku může snadno dostat maz, který ucpává póry, nebo bakterie, což může přispívat ke vzniku černých teček. Proto je lepší se během dne zbytečně obličeje nedotýkat. Kdykoli se obličeje dotýkáte, ujistěte se, že máte čisté ruce.
V případě potřeby vyhledejte dermatologa.
Pokud se i přes důsledné dodržování pravidelné domácí péče stav černých teček nezlepšuje, je možná načase poradit se s dermatologem. Dermatolog vám pro minimalizaci výskytu černých teček doporučí nejlepší volně prodejné produkty pro a zodpoví vám veškeré dotazy. V některých případech mohou těžko odstranitelné černé tečky vyžadovat profesionální extrakci nebo přípravky na předpis, které může předepsat pouze lékař.
Zdroje
- „Blackheads: What They Look Like, Treatment and Prevention.“ Cleveland Clinic, 2023.
- Shmerling, Robert H., MD. „Does Diet Really Matter When It Comes to Adult Acne?“ Harvard Health, srpen 2020.
- „Face Washing 101.“ American Academy of Dermatology Association, 2023.
- „Is Your Workout Causing Your Acne?“ American Academy of Dermatology Association, 2023.