SPF
Cerave gel proti nedokonalostem

Přehled

Bílé a černé tečky – dvě formy ucpaných pórů. Určitě jsi také někdy neodolal/a pokušení si je vymáčknout. Pojď spolu s námi najít lepší řešení! Právě vymáčknutím se totiž situace může mnohdy zhoršit.

Základní fakty o bílých a černých tečkách

  • Fakt č. 1: I když se bílé a černé tečky liší svým vzhledem, v obou případech se jedná o projev ucpaných pórů.
  • Fakt č. 2:  Přebytečný kožní maz, odumřelé kožní buňky, bakterie a hormony – to vše může hrát roli při tvorbě černých a bílých teček. K jejich vzniku může přispívat také stres, životní styl a některé kosmetické výrobky.

  • Fakt č. 3: Existují volně prodejné přípravky i produkty na lékařský předpis, které je mohou pomoci odstranit, včetně výrobků obsahujících kyselinu salicylovou

  • Fakt č. 4: Několik málo změn ve tvé každodenní péči o pleť může pomoci předcházet ucpání pórů.

Pochopení rozdílů mezi bílými a černými tečkami

Bílé a černé tečky  se vyskytují neuvěřitelně často – až natolik, že podle Cleveland Clinic někteří vědci tvrdí, že se s nimi někdy v životě potýkal téměř každý.1, 2 A není divu, že oba typy pupínků vznikají stejným způsobem, a sice ucpáním pórů. Jejich vzhled, faktory přispívající k jejich vzniku i možnosti ošetření se však v obou případech mohou lišit.


Co jsou bílé tečky?

Bílé tečky jsou typem akné, které se projevuje jako hrbolek na kůži označovaný také jako komedon. Vznikají, když je pór ucpaný přebytečným kožním mazem a nahromaděnými odumřelými kožními buňkami. Mohou se vytvořit kdekoli na kůži, nejčastěji se však objevují na obličeji (zejména na nose, bradě a čele), krku, zádech, hrudníku a horní části paží.

Co jsou černé tečky?

Stejně jako bílé tečky i černé tečky jsou komedony, jež vznikají ucpáním pórů. Černé tečky však vypadají úplně jinak – téměř jako by v pórech uvízla nějaká nečistota. To proto, že černé tečky jsou otevřené komedony, což znamená, že ucpání způsobilo rozšíření otvoru póru a vystavilo jeho obsah vzduchu. Chemická reakce mezi vzduchem a obsahem póru způsobuje jeho ztmavnutí.

Časté příčiny

  • Nadměrná produkce kožního mazu

  • Odumřelé kožní buňky

  • Bakterie

  • Hormonální změny


Přispívající faktory

  • Stres: Při zvýšené hladině stresu se mohou póry ještě více ucpávat.

  • Životní styl: Podle Americké dermatologické akademie (AAD) může nedostatek spánku přispívat k tvorbě pupínků.3

  • Výrobky pro péči o pleť, vlasy a další kosmetické přípravky: K ucpávání pórů může přispívat celá řada kosmetických produktů. Například některé přípravky péče o vlasy, jako je třeba kondicionér. 

Jak ošetřit bílé a černé tečky?

Existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak se vypořádat s pupínky pomocí volně dostupných přípravků. 


Měj na paměti, že pokud se potýkáš s neústupnými bílými a černými tečkami, je nejlepším řešením návštěva dermatologa. Ten bude schopen posoudit tvoje specifické problémy s pletí a sestavit individuální plán léčby.

 

Volně prodejné výrobky

V mnoha případech ti k ošetření teček pomohou produkty, které si můžeš běžně koupit. Při péči o pleť se sklonem k akné mohou být obzvláště užitečné produkty obsahující níže uvedené účinné látky.

Čištění a exfoliace

Jedním z nejúčinnějších způsobů zmírnění výskytu bílých a černých teček je boj proti přebytečnému kožnímu tuku a odumřelým kožním buňkám. Přípravky na čištění obličeje jsou určeny k odstranění přebytečné mastnoty z pokožky, zatímco exfolianty odstraňují odumřelé kožní buňky. A spojení obou těchto kroků do jednoho může představovat účinné řešení. Náš tip je Čisticí gel CeraVe proti nedokonalostem! Obsahuje kyselinu salicylovou, kaolinový jíl, tři esenciální ceramidy a niacinamid. Pomáhá tak čistit akné, redukovat černé tečky a zlepšovat vzhled pórů.


Krémy a gely pro lokální použití

Pokud hledáš cílenější variantu, poohlédni se po přípravku pro lokální ošetření v podobě krému nebo gelu. Tyto produkty se nepoužívají na celý obličej, ale pouze na místa výskytu bílých a černých teček. Náš tip je Gel CeraVe proti nedokonalostem, který pomáhá čistit akné, aniž by vysušoval pleť. 

 

Tip CeraVe: Pokud ti bílé a černé tečky zmizí, ale zanechají po sobě tmavé skvrny, sáhni po retinolovém přípravku, který je pomůže zmírnit! Třeba po Retinolovém séru CeraVe pro obnovu pleti. Pomáhá zdokonalovat a obnovovat pleť, snižuje výskyt stop po akné a redukuje viditelné póry. 

Přípravky na lékařský předpis

Pokud tvoje černé a bílé tečky nereagují na přípravky, které sis zakoupil/a bez předpisu, zvaž návštěvu dermatologa.

 

Retinoidy


Kromě volně prodejných přípravků s
retinolem můžeš u lékaře získat i silnější formy, například tretinoin a izotretinoin. Všechny patří do skupiny složek známých jako retinoidy. Zatímco některé retinoidy jsou šetrnější, jiné jsou naopak velmi silné a jsou určeny pouze k léčbě závažného akné. Poraď se se svým dermatologem, zda je pro tebe vhodný retinoid na předpis.

 

Antibiotika

V některých případech může lékař k ošetření bílých a černých teček a dalších forem akné předepsat antibiotika. V závislosti na konkrétním předepsaném léku lze antibiotika na bílé a černé tečky aplikovat lokálně nebo užívat perorálně.

Hormonální léčba

Bylo prokázáno, že účinným způsobem léčby černých a bílých teček a dalších forem akné je perorální antikoncepce. Existují dokonce některé varianty perorální antikoncepce, které byly Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schváleny přímo k léčbě akné. Perorální antikoncepce však není vhodná pro každého. Poraď se se svým lékařem, zda je pro tebe některý z těchto léků vhodný.

 

Tipy pro prevenci výskytu bílých a černých teček

Každodenní péče o pleť

Je třeba začít důsledně pečovat o pleť a režim pravidelné péče dodržovat. Hledej značky, kterým důvěřují odborníci a které nabízejí produkty s účinnými látkami. Všechny produkty CeraVe jsou vyvíjeny ve spolupráci s dermatology za použití pečlivě vybraných a vědecky podložených složek. Mezi ně patří i charakteristická směs  ceramidů, což je typ lipidů, jež se přirozeně vyskytují v pokožce. Nízká hladina ceramidů je spojována s řadou kožních onemocnění včetně pupínků a ucpaných pórů.


A tip pro jednoduchou, ale efektivní rutinu? Nejprve použij čisticí, pak hydratační přípravek a nakonec dopřej pleti sluneční ochranu s SPF. Hydrataci a ochranu před sluncem můžeš klidně spojit do jednoho! Náš tip je např. CeraVe Hydratační péče o pleť SPF 50a následně večer použít hutnější hydratační krém, který tvoji pleť během spánku vyživí, jako je např. CeraVe Hydratační péče o pleť.

 

Správné techniky čistění pleti

Pokud chceš dosáhnout viditelně čistší a rovnoměrněji vypadající pleti, je nezbytné provádět její čištění. Vyzkoušej Čisticí pěnící gel CeraVe, který hloubkově čistí a odstraňuje přebytečnou mastnotu, aniž by narušoval kožní bariéru.


A jak pleť čistit? Je důležité postupovat jemně (žádné drsné drhnutí nebo tření) a používat vlažnou vodu – horká může pokožku vysušovat.

 

Účinné látky

Zásadní význam může mít používání produktů se správným složením. Jednou z účinných látek, které najdeš ve složení přípravků CeraVe, je niacinamid, což je forma vitamínu B. Může pomoci uvolnit ucpané póry, pomáhá vyrovnávat nadměrnou mastnotu pleti a zklidňuje zarudnutí.

 

Důležité je používat nekomedogenní produkty

Vzpomínáš si, že komedon znamená ucpaný pór? Když na výrobku péče o pleť vidíš označení „nekomedogenní“, znamená to, že daný výrobek neucpává póry. Výběr nekomedogenních produktů může být prospěšný pro každého, ale zejména pro ty, jejichž pleť je náchylná k tvorbě akné.

Zdroje

  1. “Whiteheads: What They Are, Causes, Treatment & Prevention.” Cleveland Clinic, my.clevelandclinic.org/health/diseases/22039-whiteheads. Accessed 1 July 2024. 

  2. “Blackheads: What They Look like, Treatment & Prevention.” Cleveland Clinic, my.clevelandclinic.org/health/diseases/22038-blackheads. Accessed 1 July 2024.

  3. “Acne: Who Gets and Causes.” American Academy of Dermatology, www.aad.org/public/diseases/acne/causes/acne-causes. Accessed 1 July 2024.  

  4. “Adult Acne Treatment Dermatologists Recommend.” American Academy of Dermatology, www.aad.org/public/diseases/acne/diy/adult-acne-treatment. Accessed 1 July 2024. Draelos, Zoe Diana et al. “The effect of 2% niacinamide on facial sebum production.” Journal of cosmetic and laser therapy : official publication of the European Society for Laser Dermatology vol. 8,2 (2006): 96-101. doi:10.1080/14764170600717704

Message
Download Chrome