SPF
žena s krémem na tváři

Přehled

Stres je běžnou součástí života každého z nás. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že mentální pohoda a zdraví pleti spolu úzce souvisejí (toto spojení se někdy nazývá „osa kůže–mozek“). Souvislost mezi nimi je vědecky podložená, přičemž výzkum ukazuje, že akutní (krátkodobý) stres a chronický (dlouhodobý) stres se mohou podepsat na kvalitě ochranné bariéry pleti (a tím i na celkovém vzhledu pleti).1 Tento jev se často označuje termínem „(stresem) namáhaná pleť“, tedy pokožka ovlivněná stresem. Pokud jste si všimli, že vaše pleť se před významnou událostí nebo blížícím se termínem v práci zhoršuje, dost možná to skutečně není jen váš dojem. Je však důležité si uvědomit, že reakce organismu na stres je složitá a výzkum na toto téma stále probíhá. Přečtěte si důležité informace o vztahu mezi stresem, kožní bariérou a vzhledem pleti.

Fakta o stresu a pleti

  • Podle údajů Amerického institutu pro stres (AIS) přibližně 55 % Američanů uvádí, že se během dne cítí ve stresu.2
  • Existují dva hlavní typy stresu: akutní stres (krátkodobý) a chronický stres (dlouhodobý). Oba typy mohou ovlivnit vzhled vaší pleti.
  • Stresem viditelně zatěžovaná pleť může být více citlivá, svědivá, nebo podrážděná. Stres je také spojen s častějším výskytem projevů akné, včetně černých a bílých teček, kterých se těžko zbavuje.
  • Existuje několik kroků, které vám pomohou zmírnit stresové faktory a řešit problémy pleti spojené se stresem. V případě pochybností vám nejlépe poradí lékař a odpoví na všechny vaše otázky.

Co je to namáhaná pleť?

Podle Amerického institutu pro stres je stres reakcí organismu na „fyzické, psychické nebo emocionální vypětí.“2 Většina lidí si pod pojmem stres představí emocionální stres (například tlak v práci nebo finanční problémy). Existuje však mnoho možných příčin stresu, včetně environmentálních a fyzických faktorů. Příkladem environmentálních stresových faktorů jsou znečištění a škodlivé sluneční záření, fyzické stresové faktory zahrnují například nemoci a zranění. 

Když je vaše tělo vystaveno stresovému faktoru, spustí chemickou reakci, která může narušit normální fungování vaší pokožky. Při této reakci vznikají látky, které jsou považovány za „prozánětlivé“, což znamená, že mohou narušit bariérovou funkci kůže a potenciálně způsobit to, že vaše pokožka bude svědit, bude více reaktivní a citlivá.

 

Jak vypadá stresem namáhaná pleť?

Pokud je vaše pokožka nezvykle mdlá, červená, suchá nebo svědí a je podrážděná, může to být známkou toho, že na vaši pleť působí stres. Vzhled stresem namáhané pleti se však může u jednotlivých osob lišit. Základem je individuální přístup a hledání vzorců mezi stresovými faktory ve vašem životě a zhoršeným stavem pleti. Můžete si například všimnout, že se vám před stresujícími pracovními termíny nebo pracovním pohovorem objevuje více akné.

Poznámka: Může být obtížné určit, zda je příčinou vašich kožních problémů stres nebo jiný faktor. Je také možné, že je ve hře více příčin současně. Proto je nezbytné poradit se s dermatologem, kdykoli se objeví nové kožní problémy.

 

Jak stres ovlivňuje vaši pleť?

Vaše pokožka je hlavní ochrannou vrstvou dělící vaše tělo od vnějšího prostředí, jejímž úkolem je udržet uvnitř „to dobré“ a nepustit tam „to špatné.“ Jelikož je vaše kůže neustále vystavována vnějšímu prostředí, je zranitelnější vůči vnějším zdrojům stresu než kterýkoli jiný orgán v těle. Vaše pokožka může také odrážet váš emocionální stav a to, co se děje ve vašem těle. Zde je několik způsobů, jak může stres ovlivnit celkový vzhled vaší pleti.

 

1. Stres může vést k narušení kožní bariéry

Naše kožní bariéra (latinsky stratum corneum) hraje zásadní roli při udržení hydratace a komfortu pokožky. Jako nejsvrchnější vrstva pokožky pomáhá zabraňovat ztrátě vody a chrání pokožku před škodlivými látkami a toxiny. Některá zjištění poukazují na to, že existuje souvislost mezi stresem a narušením kožní bariéry.4 Pokud je kožní bariéra oslabena, může to vést ke vzniku různých kožních problémů, jako je suchá pokožka, šupinatění, svědění a zvýšená citlivost.

 

2. Stres může zhoršit kožní problémy

Některé studie poukázaly na to, že stres může způsobovat nebo zhoršovat některá kožní onemocnění. Mezi taková onemocnění patří ekzém, lupénka a růžovka.3,4 Pokud se domníváte, že vaše potíže s pokožkou souvisejí se stresem, je důležité navštívit svého lékaře nebo certifikovaného dermatologa. Ten vám pleť vyšetří a nabídne vám nejlepší produkty a plán ošetření na míru vaší pleti.

 

3. Stres může vyvolat akné

 

Dosavadní výzkum ukazuje, že stres může mít vliv na závažnost a četnost výskytu akné4 Podle certifikované dermatoložky Dr. Marisy Garshick „stres může určitě hrát roli, pokud jde o projevy akné a jejich zhoršování, protože když jsme ve stresu, zvyšuje se hladina kortizolu, což může přispět ke vzniku nedokonalostí”. Dr. Garshick říká, že chceme-li se vyhnout výskytu akné způsobeného stresem, „nejlepší je pokusit se najít způsob, jak se uvolnit“.

 

 

4. Se stresem může souviset předčasné stárnutí pleti

 

Chronický stres se může podepsat na vaší pleti v podobě viditelných známek stárnutí, včetně jemných vrásek a linek a ochabování pleti. Studie naznačují, že emocionální stres může zvyšovat hladinu kortizolu, což může časem urychlit viditelné stárnutí pleti.4,5

 

 

Základní tipy pro péči o namáhanou pleť

Přestože stres ze života úplně vymýtit nejspíš nelze, můžete podniknout některé kroky, abyste namáhané pleti dopřáli tolik potřebnou péči. Zde nabízíme několik takových tipů pro péči o pleť, které můžete zvážit.

 

Poraďte se s dermatologem, který vám může dát doporučení na míru vašim potřebám

Namáhaná pokožka vyžaduje zvýšenou péči a pozornost. Certifikovaný dermatolog vám může doporučit nejlepší produkty pro podrážděnou pokožku a pomůže vám vytvořit postup pro cílenou každodenní péči o pleť, která bude hydratovat, vyživovat a zklidňovat stresem namáhanou pleť. Pokud je příčinou výskytu akné stres, může vám dermatolog doporučit takovou každodenní péči o pleť se sklonem k nedokonalostem, která by zahrnovala produkty s benzoylperoxidem nebo kyselinou salicylovou. 

Tip: CeraVe Čisticí gel proti nedokonalostem a Gel proti nedokonalostem tvoří vynikající kombinaci pro pleť se sklonem k akné. Tato kombinace pro léčbu akné s obsahem 2% kyseliny salicylové pomáhá odstraňovat akné, zabraňuje vzniku nových nedokonalostí a zlepšuje vzhled pórů.

 

Zařaďte do péče o pleť produkty s ceramidy.

Zařazení produktů s obsahem ceramidů do každodenní péče o pleť může pomoci podpořit zdravou kožní bariéru. To je obzvláště důležité, neboť, jak bylo uvedeno výše, chronický stres je spojován s možným narušením kožní bariéry. Všechny produkty značky CeraVe obsahují jedinečnou směs tří základních ceramidů, které pomáhají udržovat a obnovovat ochrannou bariéru pokožky. Chcete-li se o ceramidech dozvědět více, přečtěte si článek Síla ceramidů.

 

Používejte každý den opalovací krém

Opalovací krém je vždy nezbytnou součástí péče o pleť. Použití opalovacího krému s širokospektrou ochranou SPF 50 každý den (ať prší, nebo svítí slunce) může pomoci ochránit vaši pokožku před škodlivým UV zářením, které je známým stresovým faktorem okolního prostředí. Doporučujeme vybírat opalovací krémy, které jsou vyvinuté ve spolupráci s dermatology, bez parfemace a se složením obsahujícím tři základní ceramidy – jako je naše CeraVe Hydratační péče o pleť SPF 50. Tento ultralehký hybridní opalovací krém je ideální volbou pro všechny typy pleti, včetně citlivé pleti a pleti se sklonem k akné.

 

Vyzkoušejte techniky snižování stresu

Pokud chcete obnovit zdravý vzhled pleti, je klíčové řešit hlavní příčiny vašich problémů s pletí (v tomto případě stres). Pro snížení stresu můžete vyzkoušet více technik, dokud nenajdete tu, která vám bude vyhovovat. Pokud se vám stává, že se potýkáte s nedokonalostmi pleti způsobenými stresem, může být užitečná například meditace, jedno z vhodných cvičení pro každý den.

Poznámka: Pokud trpíte chronickým stresem a je pro vás obtížné jej zvládat, obraťte se na svého lékaře nebo licencovaného odborníka na duševní zdraví, který vám poradí.

 

Dodržujte zdravou životosprávu

Pro zdraví pokožky jsou klíčové vyvážená strava a zdravý životní styl. Podle výzkumu univerzity Harvard Health mohou vyvážená strava a cvičení pomoci regulovat stres a pozitivně ovlivnit vzhled vaší pleti.1 Pro mnoho lidí je ve stresu náročné zdravou životosprávu dodržovat, ale vyhradit si čas péči o sebe je velmi důležité. Jedním ze způsobů, jak si můžete dopřát chvilku pro sebe, je každodenní hydratace těla krémem obnovujícím ochrannou kožní bariéru, jako je např. CeraVe Hydratační krém. Tento vyživující, nemastný krém s ceramidy pomáhá obnovit vzhled a pocit hladké, pružné a zdravě vypadající pleti.

Zdroje

  1. Mshs, Neera Nathan Md. „Stress May Be Getting to Your Skin, but It’s Not a One-way Street.“ Harvard Health, duben 2021.
  2. Boyd, Danielle. „Daily Life - the American Institute of Stress.“ The American Institute of Stress, 30. března 2022.
  3. Graubard R, Perez-Sanchez A, Katta R. „Stress and Skin: An Overview of Mind Body Therapies as a Treatment Strategy in Dermatology.“ Dermatol Pract Concept. 1. září 2021; 11(4):e2021091. doi: 10.5826/dpc.1104a91. PMID: 34631261; PMCID: PMC8480446.
  4. Chen Y, Lyga J. „Brain-skin connection: stress, inflammation and skin aging.“ Inflamm Allergy Drug Targets. 2014;13(3):177–90. doi: 10.2174/1871528113666140522104422. PMID: 24853682; PMCID: PMC4082169.
  5. De Tollenaere, Morgane, et al. „Well‐aging: A New Strategy for Skin Homeostasis Under Multi‐stressed Conditions.“ Journal of Cosmetic Dermatology, sv. 19, č. 2, Wiley-Blackwell, únor 2020, s. 444–55.
Message
Download Chrome