SPF
Mozoly na rukou

 

V tomto článku vám vysvětlíme, jak vzniku mozolů na rukou předcházet, jaké jsou jejich příčiny a typy a jaká ošetření a krémy mohou pomoci zmírnit jejich příznaky.

Co přesně jsou mozoly na rukou?

Mozoly na rukou jsou části ztvrdlé, zrohovatělé kůže, které vznikají opakovaným kontaktem nebo tlakem. Na rozdíl od puchýřů, které jsou vyplněné tekutinou, jsou mozoly suché a tvrdé a obvykle mají nažloutlý nebo našedlý odstín.

Obecně se tyto útvary objevují hlavně na kloubech, dlaních a prstech a projevují se při činnostech, jako je používání nástrojů, hraní na hudební nástroje nebo provozování sportů zahrnujících opakované nebo úchopové pohyby.

Vznikají proto, že se kůže přirozeně chrání proti tlaku nebo neustálému tření, což vede ke vzniku mozolů na rukou nebo jiné části těla.

Existují opatření, kterými lze mozolům předcházet, například nošení ochranných rukavic a používání hydratačního krému nebo krému na ruce, který pokožku zjemní a zvláční.

Přestože mozoly nepředstavují závažný problém, mohou být nepříjemné, bolestivé a někdy se mohou zanítit. Pokud vám tedy mozoly brání v běžných činnostech, je vhodné poradit se s dermatologem, který vám poradí, jaká opatření budou v daném případě vhodná.

Rozdíl mezi mozoly a otlaky

Mozoly a otlaky se často zaměňují, ale jedná se o dvě různá kožní onemocnění. Obojí obvykle vzniká v důsledku tlaku nebo tření kůže. Jsou však mezi nimi rozdíly:
  • Výskyt: Obecně se mozoly objevují na rukou a chodidlech v důsledku tření a jiných vlivů, kterým je kůže v této specifické oblasti vystavena. Otlaky se obvykle objevují na prstech nohou. S ohledem na rozdíly mezi oběma druhy je důležité zvolit správnou léčbu.
  • Fyzický vzhled: Mozoly jsou plošší a tlustší než otlaky, které mají tvrdý, vyvýšený střed. Kromě toho mohou mít mozoly žlutý nebo šedavý odstín, zatímco otlaky jsou obvykle spojeny se zanícením.
  • Léčba: Léčba mozolů a otlaků se liší. V případě mozolů obvykle stačí k jejich léčbě pravidelná aplikace regeneračního krému. Naopak otlaky mohou vyžadovat odborné odstranění podiatrem.

Příčiny vzniku mozolů na prstech rukou a nohou

Mezi hlavní příčiny vzniku této drobné kožní deformace patří:

  • Provádění opakujících se úkonů, jako je psaní na klávesnici či hraní na hudební nástroj, nebo jiných činností, např. práce na zahradě nebo zvedání závaží, které vyžadují pevný úchop a mohou přispívat ke vzniku mozolů. Snížit riziko vzniku mozolů mohou pomoci přestávky a pravidelné protahování dlaní a prstů během těchto činností.
  • Mozoly na prstech může způsobit i vystavení chemickým látkám, proto se doporučuje při manipulaci s látkami agresivními k pokožce používat ochranné pomůcky. 
  • Změny ve způsobu chůze mohou způsobit nedostatečný došlap s nadměrným tlakem v určitém místě chodidla.
  • Deformace kostí nohou, jako jsou vbočené palce, ostruhy nebo osteoartróza. Tato onemocnění způsobují, že postižená kostní oblast při chůzi nebo při používání obuvi tlačí na kůži a podporuje vznik mozolů.
  • K tvorbě ztvrdlé kůže mohou přispívat také kožní onemocnění, jako jsou ekzémy nebo lupénka. Pokud jsou mozoly doprovázeny dalšími příznaky nebo nereagují na léčbu, je vhodné poradit se s lékařem.
  • Nedostatečná hygiena rukou může vést k hromadění odumřelých kožních buněk, které také mohou mozoly zapříčinit. Proto je důležité používat jemná, hydratační mýdla a krémy, abyste měli ruce čisté a zdravé.

Typy mozolů a otlaků na rukou a nohou

  1. Běžné mozoly se objevují na dlaních a prstech v důsledku trvalého tlaku nebo tření a jsou obvykle nebolestivé. V takových případech je výhodné používat ochranné rukavice.
  2. Problematičtější jsou kuří oka nebo měkké otlaky v meziprstí, které typicky v této oblasti vznikají, způsobují nepohodlí a jsou náchylnější k infekci. Abyste předešli jejich vzniku, doporučují naši odborníci nosit vhodnou obuv a dodržovat hygienu. V závažných případech může být nutné použít speciální náplasti, nebo se jejich odstranění provádí dokonce chirurgicky.
  3. Na spodní straně chodidla a na prstech se mohou také objevit tvrdé mozoly nebo plantární bradavice způsobené dlouhým stáním nebo špatně padnoucí obuví. Mohou být bolestivé a omezovat pohyblivost. Proto je důležité zvolit správnou obuv a navštívit lékaře, pokud je mozol infikovaný nebo krvácí. 
  4. Puchýře se objevují na špičkách prstů a jsou běžně způsobeny třením obuvi nebo vychýlením prstu.
  5. Reaktivní a silná perforující kolagenóza je vzácné kožní onemocnění, které způsobuje ztvrdlé a svědivé papuly. Tento typ mozolu není tolik obvyklý. Většinou souvisí s jinými zdravotními problémy, jako je onemocnění ledvin nebo cukrovka, a proto vyžaduje specializované lékařské ošetření.

Jak se zbavit mozolů na rukou?

Existují přípravky, které mozoly léčí a pomáhají je odstranit. Příznaky se však mohou vrátit, pokud se fyzická aktivita nebo původ onemocnění v každodenním životě člověka opakuje. Proto je důležité je řádně ošetřit a v případě jakýchkoli poranění nebo přetrvávajících problémů navštívit odborníka. 

Některé způsoby léčby:

  • Použití pemzy nebo pilníku. Namočte si ruce do teplé vody, abyste ztvrdlou kůži změkčili, a poté jemně třete postižená místa nástrojem. Je nutné postupovat šetrně, protože příliš hrubý zásah může způsobit bolest a nepohodlí a následně situaci ještě zhoršit.
  • Další možností je použití krému na mozoly určeného speciálně na drsnou kůži na rukou. Tyto krémy zrohovatělou kůži změkčují a usnadňují její odstranění.
  • Nejlepší strategií při řešení mozolů je vždy prevence. Kromě toho je také důležité stav kůže průběžně sledovat, aby nedošlo k infekci nebo bolesti. 

Krém na mozoly na rukou 

 

Mozoly na rukou můžete zjemnit pomocí speciálních krémů, které obsahují složky, jež hydratují a zároveň zabraňují tvorbě nových mozolů. 

Skvělou volbou pro ty, kteří mají extrémně suché ruce a hledají produkt, který pomáhá hojit a zklidňovat ztvrdlou pokožku, je CeraVe Obnovující krém na ruce. Tento krém byl vytvořen a vyvinut dermatology a obsahuje 3 základní ceramidy a technologii multivesikulární emulze pro hydrataci rukou po dobu 24 hodin a ochranu a obnovu kožní bariéry. Obsahuje také kyselinu hyaluronovou a glycerin, které mají vyživující a hydratační vlastnosti.

Jednou z jeho hlavních složek je kyselina hyaluronová, která pomáhá zvlhčovat mozolnatou kůži a otlaky.

 

Při pravidelném používání si všimnete, že mozoly se zmenšují a ruce nejsou tak suché.

Krém by se měl aplikovat tak často, jak je to nutné k dosažení pozitivních výsledků. Krém jemně vmasírujte do postižené oblasti a nechte jej zcela vstřebat.

Je třeba mít na paměti, že kromě hydratace a výživy rukou je hydratace velmi důležitá i pro zbytek těla, a proto CeraVe nabízí CeraVe Hydratační krém, produkt vyvinutý dermatology, vhodný pro citlivou a suchou pokožku. Slouží k hloubkové a dlouhotrvající hydrataci a ochraně suché a šupinaté pokožky. Obsahuje jedinečnou kombinaci látek, včetně základních ceramidů, kyseliny hyaluronové a glycerinu, které pomáhají posilovat ochrannou bariéru pokožky, čímž zajišťují, že pokožka bude hydratovaná a chráněná před vnějšími vlivy.

Tipy pro prevenci mozolů na prstech rukou a nohou

Jak jsme již zmínili, u osob náchylných ke vzniku mozolů je nejdůležitější léčbou prevence. Při každodenních činnostech je důležité si počínat obezřetně a používat správné nástroje, například rukavice při manuální práci, aby se zabránilo tvorbě otlaků a mozolů. 

  1. Noste pohodlnou obuv: Bota by měla být dostatečně široká a měl by v ní být dostatek místa pro prsty. Vysoké podpatky nenoste po příliš dlouhou dobu. Často se přezouvejte, aby si noha odpočinula a snížil se tlak a tření.
  2. Noste ponožky: Noste ponožky správné velikosti, bez záhybů a švů, které by mohly vytvářet tlak a odírat pokožku.
  3. Používejte ochranné vložky: Použití vložek zabrání tomu, aby obuv tlačila na kůži. Užitečné mohou být také oddělovače prstů.
  4. Hydratujte: Pravidelně si na nohy nanášejte speciální krém, mast nebo hydratační mléko. Vmasírujte produkt do pokožky, dokud se zcela nevstřebá.
  5. Navštivte specialistu: Zejména pokud trpíte otlaky nebo jinými kožními problémy na nohou či rukou nebo pokud jste diabetik. Specialista může analyzovat otisk nohy, což pomůže odhalit místa největšího tlaku při chůzi a následně stanovit co nejpřesnější diagnózu.

 

Message
Download Chrome