Mýty a fakta o opalovacích krémech s Dr. Nkem
Pokud jde o ochranu pokožky před škodlivými slunečními paprsky, je nezbytné mít správné informace. Bohužel existuje mnoho mylných představ o opalovacích krémech, které mohou vést k nejasnostem ohledně toho, jak, kdy a proč opalovací krém používat. Abychom pomohli vyvrátit tyto časté mýty o SPF, konzultovali jsme je s certifikovanou dermatoložkou (a konzultantkou CeraVe) Dr. Nkem Ugonabo.
Přehled
Tipy Dr. Ugonabo ohledně opalovacích krémů
- Tip č. 1: „Lidé by měli používat přípravky s ochranným faktorem SPF na všech odhalených místech. Často se zapomíná na krk, oblast za ušima, horní část rukou a chodidla.“
- Tip č. 2: „Při výběru opalovacího přípravku kontrolujte, zda obsahuje prospěšné složky, jako jsou např. ceramidy a kyselina hyaluronová, zejména pokud chcete, aby přípravek vaši pokožku hydratoval a vyživoval.“
- Tip č. 3: „Doporučuji opalovací krémy bez parfemace, abyste minimalizovali riziko podráždění, zejména pokud máte citlivou pokožku.“
11 vyvrácených mýtů o opalovacích krémech
Každodenní ochrana proti slunečnímu záření je bez ohledu na váš věk, odstín pleti nebo životní styl zásadní. Aby vám opalovací přípravky přinášeli co nejvíce výhod, sestavili jsme seznam 11 mýtů o opalovacích krémech a uvedli jsme je na pravou míru.
Mýtus č. 1: V zimě nebo když je venku zataženo opalovací krém nepotřebujete.
Často se lidé mylně domnívají, že pokud je venku zataženo nebo chladno, mohou opalovací krém vynechat.. Ve skutečnosti však škodlivé UV paprsky působí i v zimních měsících nebo když je pod mrakem. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může sníh odrážet až 80 % UV záření.1 A podle Úřadu pro ochranu životního prostředí Spojených států amerických (EPA) dokážou UV paprsky také projít až 80 % lehké oblačnosti . 2
„Je důležité chránit se pomocí SPF po celý rok, a to jak v letních, tak i v zimních měsících,“ říká Dr. Ugonabo. „Svým pacientům připomínám, že UV paprsky působí, i když je zamračeno.“ Její mantra zní: „To, že nevidíš slunce, neznamená, že slunce nevidí tebe.“ Jinými slovy, je důležité používat opalovací krém i ve dnech, kdy není na první pohled slunečno.
Mýtus č. 2: Opalovací krémy jsou škodlivé
Opalovací a hydratační přípravky CeraVe s SPF jsou vyvinuty ve spolupráci s dermatology tak, aby byly šetrné k vaší pokožce. Neobsahují parfemaci ani benzen a byly testovány na přítomnost alergenů. „Četné výzkumné studie prokázaly, že používání opalovacího krému může minimalizovat krátkodobé i dlouhodobé poškození kůže způsobené slunečními paprsky,“ vysvětluje Dr. Ugonabo.3,4 Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených států amerických (FDA) navíc reguluje přípravky na ochranu proti slunečnímu záření, aby bylo zajištěno, že splňují jejich normy bezpečnosti a účinnosti . Nejnovější informace o bezpečnostních předpisech týkajících se opalovacích krémů najdete na internetových stránkách FDA.3Mýtus č. 3: Vyšší hodnota SPF znamená, že nemusíte opalovací krém znovu aplikovat tak často
Zkratka SPF znamená „Sun Protection Factor“ – ochranný sluneční faktor. „Vyjadřuje množství UV záření, které je potřeba ke vzniku spáleniny na chráněné pokožce ve srovnání s nechráněnou,“ vysvětluje Dr. Ugonabo. „Čím vyšší je tedy hodnota SPF, tím vyšší je ochrana před spálením.“ Podle Americké dermatologické akademie (AAD) dokáží opalovací přípravky s ochranným faktorem SPF 30 zablokovat až 98 % UVB záření – typu UV záření, který způsobuje spáleniny od slunce..4
Použití výrobku s vyšší hodnotou SPF však neznamená, že jej stačí aplikovat méně často. „Když jste venku, doporučuje se znovu aplikovat SPF [opalovací krém] každé dvě hodiny a navíc po plavání nebo aktivitách zahrnujících nadměrné pocení,“ říká Dr. Ugonabo. To platí bez ohledu na typ přípravku nebo jeho hodnotu SPF.
Mýtus č. 4: Pokud je opalovací krém voděodolný, nemusíte ho aplikovat opakovaně.
Podle FDA nelze žádný opalovací krém považovat za zcela voděodolný (nebo „odolný vůči pocení“).3 Většinou budou voděodolné pouze částečně. Přípravky označené jako „voděodolné“, jako např. CeraVe Hydratační krém na opalování, pomáhají zabránit tomu, aby se aktivní složky opalovacího krému smývaly z pokožky, když jste ve vodě. Mějte však na paměti, že voděodolné opalovací krémy je třeba během dne znovu nanášet nejméně každé dvě hodiny a také vždy po plavání nebo po aktivitě, při které se zpotíte. „Doporučuji s sebou nosit cestovní verzi krému, abyste jej mohli jednoduše kdykoli nanést,“ radí Dr. Ugonabo.
Mýtus č. 5: Tmavší odstíny pleti nepotřebují ochranu před sluncem
Lidé se rovněž často mylně domnívají, že osoby s tmavším odstínem pleti nemusí používat opalovací krém. „Někteří lidé se možná nespálí tak rychle, ale to neznamená, že jejich kůže není vystavena slunečnímu záření,“ vysvětluje Dr. Ugonabo. „Jako dermatoložka doporučuji, aby každý, bez ohledu na typ, odstín nebo texturu pleti, používal opalovací krém každý den po celý rok.“ Sluneční záření může poškodit všechny odstíny pleti a způsobovat rakovinu kůže a viditelné známky stárnutí pleti. „Mnoho mých pacientů s pletí bohatou na melanin se obává předčasného stárnutí a zhoršování tmavých skvrn,“ říká.
Dr. Ugonabo zjistila, že její pacienti s tmavší barvou pleti často dávají přednost tónovacím opalovacím krémům, zejména těm s různými odstíny nebo univerzálním odstínem, který dobře splyne s jejich pletí. Jedním z příkladů je CeraVe Hydratační tónovací minerální opalovací krém na obličej SPF 30 , který má jemný odstín navržený tak, aby dokonale splynul s každou pletí a zároveň zanechal čistý, přirozený vzhled.
Mýtus č. 6: Pokud se budete zdržovat ve stínu, nemusíte používat opalovací krém
„Vyhledávání stínu, například pod slunečníkem, může být užitečné pro ochranu před škodlivými účinky slunečního záření,“ říká Dr. Ugonabo. „Nedoporučuji to však jako jediný způsob ochrany před sluncem.“ Kromě ochranných opatření, jako je vyhýbání se slunečnímu záření v době nejsilnějšího slunečního svitu a nošení ochranného oblečení (např. klobouků, košil s dlouhými rukávy a slunečních brýlí), je důležité denně (a opakovaně) používat opalovací krém.
Mýtus č. 7: Místo opalovacího krému můžete použít make-up s SPF
Některé kosmetické produkty obsahují SPF filtr, ale samy o sobě obvykle k ochraně pokožky před škodlivými slunečními paprsky nestačí. Ačkoli tedy kosmetické produkty s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším mohou poskytovat určitou ochranu, neměly by nahrazovat každodenní používání opalovacího krému na obličej nebo hydratačního přípravku s SPF. „Svým pacientům doporučuji, aby si vybrali lehký opalovací krém, který u nich nebude vyvolávat pocit těžké pokožky,“ říká Dr. Ugonabo. Pokud jde o opakované nanášení opalovacího krému, mnoho pacientů Dr. Ugonabo, kteří používají make-up, dává přednost použití opalovací tyčinky, pudru nebo spreje.
Tip CeraVe: Ještě před nanesením make-upu použijte lehký hydratační přípravek CeraVe s širokospektrální ochranou SPF 30, jako je naše Ultralehká hydratační péče o pleť SPF 30, která pleť hydratuje a pomáhá ji chránit.
Mýtus č. 8: Při řízení nebo pobytu uvnitř nepotřebujete opalovací krém
Sluneční záření vás neovlivňuje pouze, když jste venku. Podle Dr. Ugonabo stín ani okno neposkytují dostatečnou ochranu před škodlivým UV zářením, protože UVA záření dokáže proniknout i sklem. Doporučuje, aby lidé používali opalovací krém, i když se nechystají jít ven. Použití opalovacího krému každé ráno pomůže ochránit vaši pokožku i tehdy, když budete muset na poslední chvíli rychle vyběhnout ven kvůli nečekaným pochůzkám.
Tip CeraVe: Pokud chcete zefektivnit svou péči o pleť ve dnech, kdy zůstáváte doma, vyzkoušejte CeraVe Hydratační péči o pleť AM. Tento víceúčelový hydratační přípravek obsahuje širokospektrální ochranu SPF 30, ceramidya niacinamid, takže v jediném kroku pokožku hydratuje a pomáhá ji chránit před slunečním zářením*.
*Pro ochranu před slunečním zářením krém aplikujte znovu alespoň každé dvě hodiny.
Mýtus č. 9: Všechny opalovací přípravky zanechávají bílé stopy
„Bílé stopy“ je termín, který popisuje bíle zbarvené zbytky, které mohou na pokožce zanechat některé opalovací přípravky. „Někteří pacienti říkají, že nesnášejí bílé stopy a chtějí se jim vyhnout,“ vysvětluje Dr. Ugonabo. „Obvykle jim říkám, že opalovací krémy již značně pokročily a novější přípravky jsou sofistikovanější.“ Mnoho moderních opalovacích krémů je speciálně vyvinuto tak, aby se snadno vstřebávaly a nezanechávaly bílé stopy. Dr. Ugonabo také doporučuje zvážit tónovací opalovací krémy, které obvykle lépe splývají s tmavšími odstíny pleti.
Mýtus č. 10: Pokud budu používat opalovací krém, nebudu mít dostatek vitaminu D
„Několik studií prokázalo, že lidé mohou denně používat opalovací krém a přitom si udržet dostatečnou hladinu vitaminu D,“ vysvětluje Dr. Ugonabo.5 Svým pacientům radí, aby se zaměřili na získávání vitaminu D z potravy nebo potravinových doplňků, spíše než [jen] ze slunce . Pokud máte otázky týkající se vaší výživy, objednejte se k lékaři, který vám poskytne individuální poradenství.
Mýtus č. 11: Opalovací krém nikdy neprojde
I opalovací krém má datum spotřeby. Podle FDAmusí mít všechny opalovací přípravky na etiketě uvedeno datum spotřeby nebo si musí zachovat svou účinnost po dobu nejméně tří let.6,7 Dermatologové obecně doporučují vyhodit všechny prošlé opalovací přípravky . Nenechávejte opalovací krém vystavený přímému slunci nebo extrémním teplotám, protože to může způsobit jeho rychlejší expiraci nebo snížení účinnosti.
Pro pomoc s výběrem vhodného opalovacího krému nebo hydratačního přípravku s SPF pro váš typ pleti a nedokonalosti pokožky použijte naši aplikaci Find My Skincare Solution, nástroj pro vyhledávání vhodného řešení péče o pleť.
-
Zdroje
- „Radiation: Ultraviolet (UV) Radiation.“ World Health Organization, 21. června 2022.
- „UV Safety: The Global Solar Ultraviolet Index.“ United States Environmental Protection Agency, květen 2004.
- „Facts About Sunscreen.“ U.S. Food And Drug Administration, 16. května 2023.
- „How to Decode Sunscreen Labels.“ American Academy of Dermatology Association, 2023.
- Passeron T, Bouillon R, Callender V, Cestari T, Diepgen TL, Green AC, van der Pols JC, Bernard BA, Ly F, Bernerd F, Marrot L, Nielsen M, Verschoore M, Jablonski NG, Young AR. „Sunscreen photoprotection and vitamin D status.“ Br J Dermatol. listopad 2019; 181(5):916-931. doi: 10.1111/bjd.17992. Epub 15. července 2019. PMID: 31069788; PMCID: PMC6899926.
- „Does Sunscreen Expire?“ Mayo Clinic, 1. prosince 2021.
- „Sunscreen: How to Help Protect Your Skin from the Sun.“ U.S. Food And Drug Administration, 24. května 2023.